VABALOG

Indrek Neivelti lohakad üldistused Arengufondi nimel?

Mõned päevas tagasi sain kirja, mis juhtis tähelepanu Sten Tamkivi blogipostitusele, mis koondas Eesti Tööandjate Keskliidu aastakonverentsil Tuulelohe lend 2008 välja käidud mõtteid.

Kuna ma ise üritusel ei olnud ja Steni märkmed pole tsitaadid, siis on taolise postituse kommenteerimise otstarbekuses põhjust kahelda, kuid samas tahaks tähelepanu mõnedele seikadele juhtida.

Ei hakka peatuma poliitikute märkustel, mis on täna ühed ja homme teised vaid tuleks tagasi Arengufondi ja seeläbi Indrek Neivelti jutu juurde.

Kui Steni märkmed on sisult õiged, siis jääb üle ainult hämmeldusega küsida ja kommenteerida, üritada mõista, kust taolised väited ja järeldused üldse tulevad.

Vaatasin järgi, President Meri kõne, kus ta kutsus Eesti Nokia otsingule, toimus juba 1999. a 5. mail. Mis me need 9 aastat teinud oleme?

Ma ei ole üldse kindel, et “me” peaks otsima ettevõtet, mis nagu Nokia moodustaks 25% kogu riigi ekspordist ja 35% kogu erasektori poolt arendustegevusele kulutatust. Turumajandusele üleminekuga saadud võimalusi on eestlased saanud kasutada kõigest 15 aastat samas kui soomlastel on olnud võimalus (vaatamata sotsiaaldemokraatlikule poliitikale) vabalt kasutada olemas olevat tehnoloogiat ja koos teiste ettevõtetega üle terve maailma seda edasi arendada aastakümnete jooksul.

Eestlased on visalt viimased 9 aastat teinud seda, mida iga täie mõistuse juures ettevõtlik inimene teeb: teeninud tulu sealt, kus ta on kõige kergem tulema olgu siis allhangetest või ehitusest. Eesti majandus on selle “sihipäratu” uitamise tulemusena arenenud mitmekesiseks ja võimaldanud paremaid elutingimusi sadadele tuhandetele, kes ühtlasi on tootlikumad kui kunagi varem.

Innovatsioon on vaikselt, kuid kindlalt muutumas kinnisideeks, mis näib olevat ainult kõrgtehnoloogia keskne ja seda natuke keerulisemalt tajutava innovatsiooni arvelt nagu teenuste või ärimudeli innovatsiooni. Eestlastel on veel palju õppida just ärimudelite ja juhtimise kohalt ilma milleta ei jõua kuskile – sul võib olla maailma parim tehnoloogia, kuid see ei ole veel mingi edu garantii kui ettevõtte juhtimine on puudulik ja ärimudel eelmisest sajandist.

Kui keegi veel Eesti Nokiast räägib ja kurdab, et mida me viimase 9 aasta jooksul teinud oleme, siis ma soovitaks mõelda sellel, et juhul kui oleks tehtud otsus näiteks mobiilside ja telekommunikatsiooni riistvara eelistoetamise kasuks, siis kas me saaks täna rääkida Skype’ist? Kas Skype’ile hoo sisse andnud andekad inimesed oleks üldse tegutsenud selles valdkonnas või oleksid nad hoopis tegelenud sellega, mida eelisjärjekorras toetatakse?

Ainult madalate maksudega ei jõua kuhugi. Kasumi tulumaksu edasilükkamine ei ole startupi esimese 100 probleemi hulgas.

Nõus, siia juurde käivad veel paindlik tööturg ja lihtne ligipääs igasugusele välistööjõule. Samas ei tasu unustada, et 15 aastat on üpris lühike periood ja meil on veel palju ettevõtlusega märksa pikemalt tegutsenud inimestelt õppida. Parimaks praktiliste teadmiste siirde meetodiks on aga jätkuvalt otsesed välisinvesteeringud ja siin hakkab kasumi tulumaksu edasi lükkamine märksa olulisemat rolli mängima.

Ma saan aru, et Skype ja startupid on seksikad, kuid üks särav täht ei tähenda veel midagi terve riigi jaoks. Riigi funktsioon on tagada kõigile võrdsed võimalused ja seda ühtegi majandussektorit eelistamata, sest lõppude lõpuks ei tea keegi, mida tulevik endaga toob ja mingi ametnik või akadeemik ei mõtle seda kohe kindalt välja, mida tasub ja mida mitte “riigil” eelistada. Jätkuv majanduskasv eeldab eestlastelt jätkuvalt tähelepanu pööramist tootlikkusele, mille tõstmise parimaks ja lihtsaimaks võimaluseks on otsesed välisinvesteeringud, mille meelitamisel Eestisse mängib kindlasti olulist rolli ka maksupoliitika.

Kui riik ei toeta, ja kõrgtehnoloogilise toote arendus läheb nt 3-5 a pikkuseks, on see firma üha rohkem era-riskikapitalistide käes ja ka siis kui lõpuks edu tuleb, jäävad algsele leiduril tühjad pihud

ja

see, et Microsoft ja Skype sündisid ühegi riigi toetuseta, on tore, aga harv erand

Inglise keeles on selline huvitav väljend nagu “drinking the Kool-Aid”, mille wikipedia võtab päris kenasti kokku:

The idiomatic expression, “drinking the Kool-Aid”, was originally a reference to the Merry Pranksters, a group of people associated with novelist Ken Kesey who, in the early 1960s, traveled around the United States and held events called “Acid Tests”, where LSD-laced Kool-Aid was passed out to the public (LSD was legal in the U.S. until 1966). Those who drank the “Kool-Aid” passed the “Acid Test”. “Drinking the Kool-Aid” in that context meant accepting the LSD drug culture, and the Pranksters’ “turned on” point of view.

Having “drunk the Kool-Aid” now commonly refers to being a strong or fervent believer in a particular philosophy or mission — wholeheartedly or blindly believing in its virtues.

Mul on tunne, et Indrek Neivelt on natuke liiga palju enda Kool-Aid’i joonud. Kunagisest (kõigest 3 aastat) Arengufondi suhtes skeptilisest Neiveltist on tänaseks saanud uue usu kuulutaja Neivelt, sest tema viimased kaks väidet lihtsalt ei kannata mingit kriitikat, mida saaks väljaspool pimedat usku vaadelda.

Ma loodan, et ma ei pea tooma neid sadu vägagi edukaid ilma riigi toetuseta alustanud innovaatilisi ettevõtteid eraldi näidetena. Kui Neivelt taolise ekstravagantse väitega välja tuli, siis oleks oodanud ka vähemalt ühte näidet. Äkki ta isegi midagi mainis, kuid sellisel juhul oleks huvitav teada, mida täpselt.

Mulle jääb vägisi mulje, et Neivelt on jõudnud järeldusele, et tema teab ja oskab suunata raha õigesse kohta, kuid ta kipub unustama, et teiste näiline tegevusetus ei tähenda, et midagi ei toimuks. Tema viimase aja sõnavõttudest läbi imbuv vajadus planeerida ja eelistada on pigem omane ametnikele ja poliitikutele ning võib-olla peaks siit ka tegema mingeid järeldusi Neivelti tuleviku plaanide osas.

Mulle jääb täiesti arusaamatuks, miks on vaja loopida alusetuid väiteid paremale ja vasakule kui inimest ei kisu poliitikasse. Kui aga poliitika on see, mis huvi pakub, siis on ka tegu kõigest poliitiku loogikaga:

We must do something.
This is something.
Therefore we must do it.

Peaasi, et midagi tehakse – vähemalt selline mulje peab jääma ja 500 miljoni krooni laiaks löömine sellise mulje kindlasti ka jätab.

Ma jään skeptiliselt kui huvitunult ootama, mis ettevõtted lõpuks Arengufondi õnnistuse osaliseks saavad. Seniks jään aga lootma, et inimesed natuke rohkem mängureegleid usaldaksid ja ei arvaks, et nemad – või veel parem mingid ametnikud – on kõiketeadvad suunajad, planeerijad ja juhtijad – ole sa kui hea tippjuht tahes, kuid keegi ei suuda meist haarata kõike seda varjatud informatsiooni, mis inimeste igapäevastes toimetamistes kajastub.


Categorised as: ...


7 kommentaari

 1. BC ütleb:

  täiesti nõus sinu kommentaaridega. tekkisid endal samad mõtted peas steni sissekannet lugedes.

  lisaks siia veel juurde vaid ühe tahu/täpsustuse: Nokia on siiski asjade valmistaja, aga asjad on 20 sajandist. 21 sajand on sootuks enam teenuste ja inimese emotsioonidel mängiv. sealt on pärit ka google, skype, youtube, myspace jne jne

  eesti on teinud hästi (siiani), aga see mis meist saab edasi oleneb siiski meist endist, ja tegutsema peab iga päev oma eesmärkide suunas.

 2. Elver ütleb:

  Vot ma ei ole asja ligi nii palju kui teie, aga mulle on jäänud Arengufondist hea mulje. Tegu põhimõtteliselt ju riigi finantseeritud riskikapitali pakkuva ettevõttega. Ja riskikapitali on Eestisse vaja küll. Või mis?

 3. Paul ütleb:

  500 miljonit arengu heaks on kahtlemata tore asi, kuid küsimus on suuresti, et kes ja kuidas seda raha käsutama ja kasutama hakkab?
  Selles osas pole aga kindlust, et õiged inimesed ja mõistlike reeglite alusel seda teevad!

 4. Jüri Saar ütleb:

  Eesti ja Euroopa riskikapitalist kirjutasin:

  http://blog.inkubaator.ee/?p=94

  ja

  http://blog.inkubaator.ee/?p=112

  Aitavad ehk kohaliku (sealjuures Euroopa) olukorda paremini mõista.

 5. Elver ütleb:

  “Selles osas pole aga kindlust, et õiged inimesed ja mõistlike reeglite alusel seda teevad!”

  Viimasel OpenCoffeel oli Arengufondi tegelane Indrek Kelder kohal. Äkki on ka järgmisel. Nii et saad tulla ja ise küsida 😉

  Nii palju kui infot kõrva kinni jäi oli mulje hea.

  Ja Eestis on juba olemas EAS. Arengufond ei tekkinud päris tühjale kohale, et nüüd riigi raha mõju peaks kartma hakkama.

 6. BC ütleb:

  Kelder on iseenesest mõistlik mees, tasub temaga suhelda küll.

  Skeem on ju lihtne:
  EAS jagab EL pappi, kus firmadel nõutakse ka omafinantseeringut, selle aga saab kui Arengufondi minna ja enda hea äriidee hästi maha müüa.

 7. Elver ütleb:

  Kelderi jutust jäi mulje, et nad esimese raundi kapitali ei jaga. Vaid just siis kui toode on enam-vähem valmis ja vaja laieneda. Aga võimalik, et jäi vale mulje.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga